Part #: GP-UD850GM PG5 REV2.0
Item Code: PSGIG00021
Clearance
GIGABYTE GP-UD850GM PG5 Rev2.0 PCIe 5.0 Ready, 850W 80 Plus Gold Certified, Fully Modular Power Supply
GIGABYTE GP-UD850GM PG5 REV2.0  Gold ATX Power Supply, Black
search
Part #: GP-UD850GM PG5 REV2.0
Item Code: PSGIG00021
Clearance
Limited . Time Offer! Sale Ends In
00
or
Free Shipping
Wattage: 850 Watts (PCIe 5)
750 Watts
850 Watts
1000 Watts
850 Watts (PCIe 5)
1000 Watts (PCIe 5.0)
1300 Watts (PCIe 5.0)
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
success
Store Pickup
7 Available at London Masonville, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Bundle & Save
Marketing Information
Support PCIe Gen 5.0 graphics cards
Support Intel ATX 3.0 standard
ULTRA DURABLE
Inherit the product design spirit of GIGABYTE Ultra Durable, thus introducing a variety of high-quality materials and designs. Ultra Durable combines high-quality main Japanese capacitors, enhanced thermal solution, 120mm smart hydraulic bearing (HYB) fan, and six circuit protection designs. It provides consumers with a high-quality and stable power supply, and can be used for a long time.
HIGH QUALITY JAPANESE CAPACITORS
ENHANCED THERMAL SOLUTION
120MM SMART HYDRAULIC BEARING (HYB) FAN
PROTECTION
FULLY MODULAR DESIGN
80 PLUS GOLD CERTIFIED
PLENTIFUL POWER SUPPLY
The +12VHPWR and the +12V can provide a total of 850W power output. The +12VHPWR can provide up to 600W for the latest PCIe Gen 5.0 graphics card.
COMPACT DESIGN
? With the help of engineers' excellent design capabilities and heat dissipation technology on various hardware products, and the use of higher quality materials, GIGABYTE has reduced the length of the power supply to an amazing 140 mm, so it can be easily installed in any chassis without space constraints.
Customer Reviews
3.0 out of 5
5 stars
0(0%)
4 stars
0(0%)
3 stars
1(100.0%)
2 stars
0(0%)
1 stars
0(0%)