Part #: PG32UCDP
Item Code: MTASU00315OB
ASUS ROG Swift 32" 4K 3840x2160 WOLED dual mode (4K 240Hz or FHD 480Hz) 0.03ms (GTG) Height Adjustable 2x HDMI 2.1 1x DisplayPort 1.4 1x USB-C Gaming Monitor, PG32UCDP(Open Box)
ASUS ROG Swift 32" 4K 3840x2160 WOLED 240Hz 0.03ms(GTG) Gaming Monitor(Open Box)
search
Part #: PG32UCDP
Item Code: MTASU00315OB
Limited . Time Offer! Sale Ends In
00
OPEN BOX
or
Member Deal
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
success
Store Pickup
2 Available at London Masonville, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Main Features
  • View your content easily in well lit areas with 1300 cd/m² brightness
  • Experience breathtaking level of details when you open your eyes to the clarity of 4K UHD screen
Marketing Information
ROG Swift OLED PG32UCDP gaming monitor ? 32-inch (31.5 inch viewable) WOLED panel, dual mode (4K 240Hz or FHD 480Hz), 0.03 ms (GTG), G-SYNC®compatibility, custom heatsink, ASUS OLED Care, AI Assistant, VESA DisplayHDR™ 400 True Black, uniform brightness, 99% DCI-P3, true 10-bit color, Type-C®(90 W PD), and DisplayWidget Center
  • 32-inch 4K (3840 x 2160) WOLED gaming monitor with versatile dual mode (4K @ 240 Hz or FHD @ 480 Hz)
  • Optional uniform brightness setting ensures consistent luminance levels
  • Extensive connectivity options include DisplayPort™ 1.4 (DSC), HDMI® 2.1, and USB-C® with 90 W Power Delivery
ROG Swift OLED PG32UCDP
The ROG Swift OLED PG32UCDP is a 32-inch WOLED gaming monitor with a groundbreaking dual-mode feature that lets you switch between 4K @ 240 Hz or FHD @ 480 Hz visuals. Third-generation ROG OLED technology delivers vibrant colors, the deepest black hues, and the brightest highlights. And a 0.03 ms gray-to-gray (GTG) response time ensures blur-free action, even during intense gameplay. Plus, a new AI Assistant improves gaming experience , and an advanced custom heatsink provides exceptional passive cooling performance to reduce the risk of burn-in, helping ensure longevity of the OLED panel.
GROUNDBREAKING DUAL-MODE DISPLAY
The ROG Swift OLED PG32UCDP gaming monitor breaks the mold with amazing dual-mode feature. This 32-inch OLED display allows you to switch between stunning 4K @ 240 Hz all the way up to a mind-blowing FHD @ 480 Hz visuals with just a tap of a hotkey.