Part #: 32GS95UV-B
Item Code: MTLGE00462
LG UltraGear 32" 4K UHD 3840x2160 OLED Dual-Mode UHD 240Hz / FHD 480Hz 0.03ms (GtG) Height Adjustable 2x HDMI 2.1 1x DisplayPort 1.4 Gaming Monitor, 32GS95UV-B
LG UltraGear 32" 4K OLED Dual-Mode 240Hz / 480Hz 0.03ms Gaming Monitor
search
LG
Part #: 32GS95UV-B
Item Code: MTLGE00462
Limited . Time Offer! Sale Ends In
00
or
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
success
Store Pickup
1 Available at Ottawa Downtown, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Main Features
  • 32" 4K UHD (3840 x 2160) OLED
  • Dual-Mode (4K 240Hz ? FHD 480Hz)
  • 7Wx2 Speaker with DTS®Virtual:X™
  • 0.03ms (GtG) response time
  • Unity Hexagonal Design
Marketing Information
The new genre of gaming monitor
32" 4K OLED | Finally, the wider 32" 4K OLED
Indulge in a wider gaming experience with the 32" 4K OLED designed for gamers ready to dive into a broader world. Impeccably fitting your desk, it will truly captivate your view with a grand sense of scale.
Dual-Mode, double the wonder
No need to hesitate between refresh rate and resolution. VESA-certified Dual-Mode, you can dive into graphically rich games at UHD 240Hz and instantly switch to FHD 480Hz on a 24" or 27" monitor, whichever you prefer, for fast-paced gaming just by pressing a hotkey.
The brighter OLED | Brilliance to magnificent play
Micro Lens Array+ | The evolution of OLED
DisplayHDR True Black 400 | DCI-P3 98.5% | The explosion of colours
Extremely fast 0.03ms response time
7Wx2 Speaker with DTS® Virtual:X™ | Spatial sound
Gamer-centric design
L-shaped stand, efficient space saving for gaming
Bring sharpness to your play
Anti-glare & Low reflection | Show only your game
Comfortable but vibrant
DP 1.4 and HDMI 2.1 | Amplify gaming output with an OLED display
This monitor is capable of up to 240Hz refresh rate from DP and HDMI so that gamers can fully enjoy 4K UHD resolution and 240Hz either by DisplayPort or HDMI ports.
Customer Reviews
5.0 out of 5
5 stars
1(100.0%)
4 stars
0(0%)
3 stars
0(0%)
2 stars
0(0%)
1 stars
0(0%)