Part #: F4-3600C18D-16GVK
Item Code: MEGSK00807
G.SKILL Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 1.35V UDIMM - Desktop Memory - Black (F4-3600C18D-16GVK)
G.SKILL Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 UDIMM
search
Part #: F4-3600C18D-16GVK
Item Code: MEGSK00807
Speed: 3600MHz CL18
3200MHz CL16
3600MHz CL18
3600MHz CL16
Capacity: 16GB (2x8GB)
16GB (2x8GB)
32GB (2x16GB)
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
Sold Out at All Locations
The memory kit will boot at the SPD speed when BIOS settings are at default.
For more product information, please visit www.gskill.com
Main Features
  • 3600 MHz of memory speed with CL18 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
Marketing Information
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 128GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.