Part #: F4-3200C16D-32GVK
Item Code: MEGSK00241OB
G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 1.35V UDIMM - Desktop Memory - Black (F4-3200C16D-32GVK)(Open Box)
G.SKILL Ripjaws V 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 UDIMM(Open Box)
search
Part #: F4-3200C16D-32GVK
Item Code: MEGSK00241OB
OPEN BOX
or
Free Shipping
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
success
Store Pickup
1 Available at Cambridge, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
The memory kit will boot at the SPD speed when BIOS settings are at default.
For more product information, please visit www.gskill.com
Main Features
  • 3200 MHz of memory speed with CL16 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
Marketing Information
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 64GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.