Part #: F4-3200C16D-16GVKB
Item Code: RAMS004499
G.SKILL Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 1.35V UDIMM - Desktop Memory - Black (F4-3200C16D-16GVKB)
G.SKILL Ripjaws V 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 UDIMM
search
Part #: F4-3200C16D-16GVKB
Item Code: RAMS004499
or
Speed: 3200MHz CL16
3200MHz CL16
3600MHz CL18
3600MHz CL16
Capacity: 16GB (2x8GB)
16GB (2x8GB)
32GB (2x16GB)
Limit 1 per customer.
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
success
Store Pickup
3 Available at London Masonville, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
The memory kit will boot at the SPD speed when BIOS settings are at default.
For more product information, please visit www.gskill.com
Main Features
  • 3200 MHz memory speed for great multitasking capability
Marketing Information
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 64GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Limited Lifetime Warranty
Customer Reviews
5.0 out of 5
5 stars
4(100.0%)
4 stars
0(0%)
3 stars
0(0%)
2 stars
0(0%)
1 stars
0(0%)