Part #: F4-3200C16D-32GTZ
Item Code: MEGSK00315
G.SKILL Trident Z 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 Red 1.35V UDIMM - Desktop Memory - (F4-3200C16D-32GTZ)
G.SKILL Trident Z 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16 UDIMM
search
Part #: F4-3200C16D-32GTZ
Item Code: MEGSK00315
Capacity: 32GB (2x16GB)
16GB (2x8GB)
32GB (4x8GB)
32GB (2x16GB)
Color: Silver/Red
Silver/Red
Black/White
Silver/White
Silver/Black
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
CUSTOM ORDER
AVAILABLE TO ORDER
Returns are only accepted for defective items; all other sales are final.
Delivery times may vary. You will be notified once your order is ready to ship.
Custom order products cannot be canceled once the order is placed.
The memory kit will boot at the SPD speed when BIOS settings are at default.
For more product information, please visit www.gskill.com
Main Features
  • 3200 MHz memory speed for great multitasking capability
Marketing Information
The Newest Generation of Extreme Performance DDR4 is Here!
New Level of Ultimate Performance
First DDR4 to Reach DDR4-4000MHz XMP Speed & DDR4-5000MHz Overclocking Record
Built for the highest performance, G.SKILL Trident Z series memory is the world's first to bring DDR4 4000MHz to XMP rated speed on the first launch, as well as the world's first memory to break the DDR4-5000MHz overclocking world record barrier.
Feel the Luxury
Up to 128GB Ultra Capacity
Developed for Ultimate Compatibility and Reliability
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.