Part #: Raider 18 HX AI A2XWIG-085CA
Item Code: LPMSI00770
Clearance
MSI Raider 18 HX Gaming Laptop 18" Mini-LED UHD+ Intel Ultra 9-285HX GeForce RTX 5080 64GB 4TB Windows 11 Home, Raider 18 HX AI A2XWIG-085CA
MSI Raider 18 HX 18" Intel Ultra 9-285HX RTX 5080 64GB 4TB Win11H
search
MSI
Item Code: LPMSI00770
Clearance
Free Services with purchase of this laptop
  • • FREE Initial Setup and Tutorial
  • • FREE TECHCARE Initialization Setup, Tutorial Introduction and Data Transfer
Free Shipping
Qty:
Tech Care Repair Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Repair Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
  • 4 Year
Availability
success
Store Pickup
1 Available at St Catharines, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Document
Light'em Up
Two cosmic-level powers converged, lit up like a supernova, thus born the new cosmic-level gaming powerhouse: Raider 18 HX AI. Featuring up to Intel® Core™ Ultra 9 processor 285HX and NVIDIA® GeForce RTX™ 5090 Laptop GPU , with improved efficiency and graphics power, overboost ultra getting higher up to 260W paired with a 18" display, witness and experience this new speculator with glamour and power.
Desktop-Level Performance with Efficiency Up to Intel® Core™ Ultra 9 processor 285HX
  • 24 Cores with 8 P-Cores + 16 E-Cores
  • Up to 25% Performance↑*
  • NPU Inside
GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs. Game Changer.
Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI.
MSI Overboost Ultra Technology
  • Total 260W
  • GPU 175W With Dynamic Boost 2.0
  • CPU 85W
*260W based on configuration of Intel® Core™ Ultra 9 processor 285HX with NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 laptop GPU and above. *Under Extreme Performance mode by MSI Center with AC power. *May vary by scenario.
Now Even Smarter
Cooler, Everywhere
  • 2 Fans
  • 7 Pipes
  • Extra Pipe for Gen5 SSD
Bigger, Brighter, Crisper, Faster
Indulge in unmatched realism with the Mini LED 4K display's ultra-high resolution whether you are indoors, outdoors, or under direct sunlight. Revel in the outstanding performance of DisplayHDR 1000 and vibrant color gamut. Elevate your gaming experience with a swift 120Hz refresh rate. Immerse yourself in the true essence of gaming.
*Optional. Actual specification may vary by configurations.
Light'em Up
*Lighting effects are only for illustration. Actual effect may vary by software version.
*Lighting can be configured in MSI Center or SteelSeries GG.
High Speed Combo
Thunderbolt™ 5 Technology
  • Up to 120Gbps
  • Up to 12X Faster v.s. USB 3.2 Gen 2
  • 3X Faster v.s. Thunderbolt™ 4
  • Support DisplayPort 2.1
6X Speakers Sound System
Full Support for All Possibility
  • 2x Thunderbolt™ 5 (DisplayPort™/ Power Delivery 3.1)
  • 3x USB 3.2 Gen2 Type-A
  • SD Card Reader
  • HDMI™ 2.1 (8K@60Hz / 4k@120Hz)