Part #: GH-SPN-120
Item Code: JCGOH00103
GodHand Ultimate Nipper 5.0 GH-SPN-120 For Plastic Models
search
Part #: GH-SPN-120
Item Code: JCGOH00103
Limited . Time Offer! Sale Ends In
00
120mm Single-Edged Cutting Nippers: GH-SPN-120
GH-SPN-120
GH-LTN-120
GH-SPN-120 Eva 01 Ver.
Qty:
Availability
success
Store Pickup
8 Available at London Masonville, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Ultimate Nipper 5.0
■Product Code:GH-SPN-120
●Quality Indication
・Material: Special tool steel (made by Kobe Steel, Ltd.)
・Total length: approx. 120 mm
・Weight: approx. 60 g
・Blade hardness: ≧ HRC58
・Single-edge specification
・Blade breakage prevention stopper
・Over-opening prevention pin
・Spring loaded
・Soft grip
・With original nipper cap
●Cutting capacity
・Target materials: Plastic (PS resin, PP resin, ABS resin, PE resin) only
・Cutting capacity: Materials of < 3 mm dia.
However, transparent and translucent PS resins are limited to < 1 mm dia for hardness.
⚠NOTE
・The nippers are delicate and sharp. If misused, the blades may chip or break.
・Please do not use cutting materials such as plastic plates, tags, parts, or dowels.
・Please remove chips from the blade with a toothbrush (a blade brush) during and after use.
 Cutting with chips remaining on the blade may cause excessive load and damage.
 In particular, cutting with chips stuck in the base of the blade can easily cause misaligned.
・Please do not touch the cutting edge directly. The cutting edge is sharp and may get injured.
・Humidity may cause rust. Please oil more often, even during the rainy season.
・Please wear protective glasses for safety.
・Cutting materials may fly away. Please be sure no one or fragile objects are around before use.
・Please keep out of reach of children.
・Please put on the attached nipper cap for safekeeping.
* Ultimate Nipper is a registered trademark of GodHand.
Customer Reviews
5.0 out of 5
5 stars
1(100.0%)
4 stars
0(0%)
3 stars
0(0%)
2 stars
0(0%)
1 stars
0(0%)