Part #: SATAPOWEXT12
Item Code: CAST003720
StarTech 15 Pin SATA Power Extension Cable - 12in (SATAPOWEXT12)
search
Part #: SATAPOWEXT12
Item Code: CAST003720
Qty:
Availability
Delivery
Sold out online
success
Store Pickup
1 Available at Markham Unionville, ON
Check Other Stores>
Check Other Stores>
Extend a SATA Power Connection by up to 12in. The SATAPOWEXT12 SATA Power Extension Cable (15-pin, 12-inch) enables you to extend the reach between internal SATA power and drive connections by up to 12 inches. The extension cable helps to simplify drive installation by overcoming typical connection limitations and reduces the risk of damage to the drive or motherboard SATA connectors by eliminating the need to strain or stretch the cable in order to make the necessary connection. This SATA Power Extension Cord is backed by StarTech.com's lifetime warranty.
Key feature:
Main Features
  • Extends the reach from the SATA power connection to your SATA drive by up to 12" , providing more flexibility
  • Eliminates the need to bend or strain the SATA cable to account for a lack of space
  • Backed by a StarTech.com lifetime warranty
Marketing Information
Extend a SATA Power Connection by up to 12in. The SATAPOWEXT12 SATA Power Extension Cable (15-pin, 12-inch) enables you to extend the reach between internal SATA power and drive connections by up to 12 inches.