Part #: PDUMH15NET2LX
Item Code: SRTRP00047
Tripp Lite PDUMH15NET2LX 8-Outlet PDU - Switched - NEMA 5-15P - 8 x NEMA 5-15R - 120 V AC - 1U - Horizontal - Rack-mountable - TAA Compliant
PDU Switched 120V 1.4kW 15A 8 5-15R 5-15P LX Interface 1URM TAA
search
Part #: PDUMH15NET2LX
Item Code: SRTRP00047
Qty:
Availability
CUSTOM ORDER
AVAILABLE TO ORDER
Returns are only accepted for defective items; all other sales are final.
Delivery times may vary. You will be notified once your order is ready to ship.
Custom order products cannot be canceled once the order is placed.
The PDUMH15NET2LX 1.4kW Single-Phase Switched PDU provides advanced network control and remote power monitoring with the ability to turn on, turn off, reboot or lock out power to each outlet. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime.
Main Features
  • PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
  • With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
Marketing Information