Part #: CC-9011200-WW
Item Code: CSCOI00088
CORSAIR 4000D Airflow Tempered Glass Mid-Tower ATX Case, Black
search
Part #: CC-9011200-WW
Item Code: CSCOI00088
or
Case Option: Mesh Front Panel (D)
Mesh Front Panel (D)
Glass Front Panel (X)
Preinstalled 850W PSU (D)
Preinstalled 1000W PSU (D)
Preinstalled Teak Front Panel (D)
RGB Option: Non-RGB
RGB
Non-RGB
Color: Black
Black
White
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
Sold Out at All Locations
Open box Available
Check Open Box Availability >
Check Open Box Availability >
Main Features
  • Total 2 x 3.5" & 2 x 2.5" internal bays are sufficient to add ample amount of computing hardware for a dignified configuration
  • Mid-tower structure grants ample space for more hardware components
Marketing Information
The CORSAIR 4000D AIRFLOW is a distinctive, high-airflow optimized mid-tower ATX case with easy cable management and two included CORSAIR 120mm AirGuide fans for exceptional cooling.
4000D AIRFLOW MID-TOWER ATX CASE
A CLEAN START TO A GREAT BUILD
HIGH-AIRFLOW
FRONT PANEL
An optimized front panel delivers massive airflow to your system for maximum cooling.
CORSAIR RAPIDROUTE
CABLE MANAGEMENT
Route your major cables through a
single channel, with a roomy 25mm
of space behind the motherboard for
all of your cables, making a clean-
looking build easier than ever.
POWERFUL
DIRECTED
AIRFLOW
Equipped with two CORSAIR 120mm AirGuide fans, utilizing anti-vortex vanesTo concentrate airflow and enhance cooling.
UNLIMITED POSSIBILITIES
Build it how you want today, with an easy upgrade path for tomorrow.
EXTREME COOLING POTENTIAL
A spacious interior fits up to 6x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including a 360mm in front and 280mm in the roof.
DIMENSIONS
ALL THE STORAGE
YOU NEED
Fits up to 2x 2.5in SSDs and 2x 3.5in HDDs, with relocatable SSD trays that can be moved to the front PSU cover.
PUT YOUR CONNECTIONS
WITHIN EASY REACH
VERTICAL GPU
MOUNT READY
EASY SLIDE-ON,
SLIDE-OFF
SIDE PANEL
Customer Reviews
5 stars
19(95.0%)
4 stars
1(5.0%)
3 stars
0(0%)
2 stars
0(0%)
1 stars
0(0%)