Part #: F5-8200C4052G24GX2-TZ5CRK
Item Code: MEGSK01229
G.SKILL Trident Z5 CK RGB 48GB (2x24GB) DDR5 8200MHz CL40 1.4V CUDIMM - Desktop Memory - Black (F5-8200C4052G24GX2-TZ5CRK)
G.SKILL Trident Z5 CK RGB 48GB (2x24GB) DDR5 8200MHz CL40 CUDIMM
search
Item Code: MEGSK01229
Free Shipping
Speed: 8200MHz CL40
8200MHz CL40
8400MHz CL40
8800MHz CL42
9000MHz CL42
9600MHz CL46
Capacity: 48GB (2x24GB)
48GB (2x24GB)
Lighting: RGB
None
RGB
Limit 1 per customer.
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
Sold Out at All Locations
G.SKILL Trident Z5 CK RGB 48GB DDR5 (2×24GB) 8200MHz – Black
A top-tier performance memory kit for enthusiast desktops, this 48GB DDR5 set delivers insane 8200MHz speeds and speedy CL40 timings for ultra-smooth gaming, heavy multitasking, and demanding creative workflows. With Intel XMP support, you can easily unlock peak performance with one click—no manual tuning required. The sleek black heatspreaders combined with vibrant RGB lighting give your build a bold, high-end look while pushing your system to its limits.