Part #: F5-6000J2836F48GX2-TR5NS
Item Code: MEGSK01277
G.SKILL Trident Z5 Royal Neo RGB 96GB (2x48GB) DDR5 6000MHz CL28 1.35V UDIMM INTEL XMP,AMD EXPO - Desktop Memory - Silver (F5-6000J2836F48GX2-TR5NS)
G.SKILL Trident Z5 Royal Neo RGB 96GB (2x48GB) DDR5 6000MHz CL28
search
Item Code: MEGSK01277
Free Shipping
Speed: 6000MHz CL28
6000MHz CL26
6000MHz CL28
6000MHz CL30
6400MHz CL30
8000MHz CL38
8000MHz CL40
Capacity: 96GB (2x48GB)
32GB (2x16GB)
48GB (2x24GB)
64GB (2x32GB)
96GB (2x48GB)
Color: Silver
Silver
Gold
Limit 1 per customer.
Qty:
Tech Care Replace Protection See Benefits
Tech Care Protection
Tech Care Replace Protection
See Benefits
  • 2 Year
  • 3 Year
Availability
Delivery
Sold out online
success
Store Pickup
1 Available at Vancouver Broadway, BC
Check Other Stores>
Check Other Stores>
G.SKILL Trident Z5 Royal Neo RGB 96GB DDR5 (2×48GB) 6000MHz – Silver
A premium memory upgrade for high-performance desktops, this 96GB DDR5 kit delivers smooth, powerful performance for gaming, creative workloads, and heavy multitasking. With fast 6000MHz speeds, tight CL28 timings, and support for both Intel XMP and AMD EXPO, you can unlock optimized performance quickly and easily. The sleek silver heatspreaders and vibrant RGB lighting give your build a standout, high-end look while helping keep your system responsive under demanding use.